Ако и вие сте чували фразата – „Защо го учим това, за какво ще ни послужи в живота?!“ вероятно и вие сте били свидетели на недостатъците в общообразователната ни система…
От остарелите начини на преподаване, през липсата на съвременно оборудване, до приравнените спрямо класа резултати, държавните училища все повече се превръщат във вариант „Б“ за голям брой разочаровани родители. Причините за това могат да бъдат много и различни.
За да ви представим нещата в перспектива, за разлика от държавните, броят на частните училища в България е скочил с 22% за последните шест години по данни на Националния статистически институт.
Независимо от мотивацията ви да се обърнете към тази статия като към наръчник, ние ще ви преведем през първите стъпки при избора на училище за вашето дете. Пригответе си химикал и нека заедно маркираме ключовите моменти в този процес…
Нуждата от реформа на образователната система у нас е с няколко срока закъснение. Докато чакате това да се случи, вероятно малчуганите, които тепърва се сблъскват с училищния живот, ще се намират в завършителните класове без нужните умения да се развиват, както пожелаят.
Според немския психолог Холцкамп, основен проблем е бъркането на вътрешното насилване с мотивация. Иначе казано „защитното учене“ е причината голяма част от знанията, които децата традиционно получават, да са „от днес за утре“ или непълноценни за тяхното бъдещо академично портфолио. Механичното наизустяване на голям обем от информация често води до некачествени знания. Акцентът при този тип учене не е върху желанието да се намери отговор на вълнуващ въпрос, а върху количеството знания, необходими за външното оценяване. Наричано още булимично учене, то носи практически резултати на учениците, но снижава ефикасността на тяхното обучение.
Стигмата, която кръжи около частните училища и тяхното „преференциално“ подпомагане на едни и пренебрегване на други ученици, е отдавна зачеркната от споделения опит на родители.
Не разчитайте на стари слухове и не бъдете предубедени за формата на обучение в частните училища. Така много родители изключват варианта за частно образование без да обмислят възможността за стипендия, финансова помощ или допълнителни облекчения за две и повече деца, които училищата често предоставят.
Директното заплащане за обучението на детето несъмнено дава повече свобода на родителя да е пряко ангажиран в неговото развитие. Това бележи напредък в индивидуалното моделиране на образователния процес, без да отнема от нуждите на останалите деца в класа. Ключовото предимство на частните училища тук е именно малкия брой деца в група, което позволява разпознаването и оценяването на личните способности и таланти на всяко от тях.
Разбира се, към всяко училище трябва да се подходи като към всяко дете – индивидуално. Знаете, че както се различават децата помежду си, така и училището не би могло да пасне на всяко дете. Все пак има ред причини да се обедините около едно или няколко на брой училища, но преди това се уверете, че сте взели под внимание следните критерии…
Съгласни сме, че частните училища не са панацея за всички проблеми в държавното образование, но не бихме могли да отречем онова, в което се справят по-добре от всички останали. Добавената стойност, която те предлагат, е ориентирана изцяло в усъвършенстване уменията на деца от всякакви възрасти.
Пример е интензитета на преподаване на чужди езици, които се покриват обстойно едва в гимназията в държавните училища. В повечето частни заведения те присъстват и програми за личностно развитие, които се състоят в занимания по интереси и кариерна специализация. Упражненията изграждат пълноценна конкурентна среда сред децата.
Всъщност въпросът, на който трябва да си отговорите, не е свързан толкова с конкретното училище, а с това дали споделяте ценностите, които са заложени в образователната му политика. Независимо дали ще изберете частно или държавно училище, преди всичко вие търсите най-подходящия „дом“ за вашето дете за следващите години на неговото обучение. На масата са безброй въпросителни, разнопосочна информация и лични предубеждения относно формата на обучение, типа учебно заведение и пр. За щастие ще ви въведем в основите, на които трябва да стъпите при избор на училище!
Не бихте могли да сте по-спокойни за хигиенните условия, при които ще се обучава детето ви в ситуация на пандемия. В частните училища се следи за редовната дезинфекция на помещенията, където са присъствали децата. Техният сравнително по-малък мащаб от тези в държавните училища обуславя и по- честото им почистване.
Локацията- удобна или не, това е без значение! В частните школи транспортът за децата е осигурен от врата до врата. По-лесното придвижване с училищния автобус е предимство по време на пандемия и грипни сезони. А почистването му е след всеки следващ курс. Значително по-малкият брой срещи на децата с непознати и потенциално болни хора, допълнително ограничава риска от заразяване.
Още нещо важно – храната! Здравословните и комбинативни менюта са любимото разнообразие на малчуганите между часовете. Изготвеното за всяко дете персонално меню е съобразено с неговите предпочитания и изискванията на родителите. Пълноценното хранене е ключа към здравия ум!
Посещението на място след сведения избор до 3 фаворитизирани училища е последната стъпка от нашата образователна обиколка. Академичната среда е мястото, където детето ви ще прекара голяма част от времето си. Наред с нея се включват библиотеката, стаите по информатика и информационни технологии, спортните съоръжения и физкултурните салони. Направете лична преценка за тях, базирана на предпочитанията, за които вече сте постигнали консенсус с детето си.
Уверете се, че детето ви е информирано за избора, който трябва да направите заедно. От значение е то да бъде напътствано по време на този процес и същевременно да не се колебае да изрази мнение и активна позиция при избора си на училище.
Ако сте стигнали дотук, то вероятно вече знаете кой е правилният избор за вас! На добър час!